Genel Bilgi

Eczane Ve Eczacılık Hizmetleri Bölümüne bağlı Eczane Hizmetleri Programı

İlimizdeki ve çevre illerdeki potansiyel ile meslek yüksekokulumuzun olanakları göz önünde bulundurulduğunda 30 öğrenci ile eğitim yapılması uygun olacaktır. Eğitim dili Türkçe olacaktır. Hazırlık sınıfı olmayacaktır.

İlimizde bu programı destekleyecek Iğdır ilimizde dâhilindeki bütün liseler bulunmaktadır. Ayrıca komşu illerimiz olan Kars ve Ağrı ile onların komşusu olan Ardahan, Erzurum, Muş, Bitlis ve Van’daki üniversitelerde bu programın olmayışından dolayı, bu illerdeki “Anadolu Sağlık Meslek liseleri” öğrenci kaynağımızı oluşturabilmektir. Bunun dışında Türkiye’nin dört bir yanından öğrenci tercihi olabilecektir.

Türkiye’de sağlık sektörünün öneminin büyüklüğü ve buna bağlı olarak ilaç ticaretinin ehemmiyetine bağlı olarak bu konuda eleman eksikliğinin duyarlılığı söz konusudur. Bu eksikliğin deneyimli, bilgili, mesleğinde gelişimci elemanın yetiştirilmesi gerekiyor. Kazançları çalışılan kuruluşun türüne, çalışanın pozisyonuna, firmanın ücret politikasına ve şehre göre değişmektedir. İstihdam alanları aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir:

1. Serbest çalışan eczacıların teknik elemanı olarak çalışma imkânı,

2. Devlet dairelerinde eczane ile ilgili bölümlerinde eczane hizmetleri teknikeri olarak çalışma imkânı,

3. İlaç firmalarında teknik eleman olarak çalışma imkânı

4. İlaç depolarında eleman olarak çalışma imkânı sağlaya biliyorlar.